В анестезиологията трябва бързо да се вземат решения и лекарят да е много подготвен


В световен мащаб се наблюдава отлив от медицината. Особен е недостигът на анестезиолози. Добрият анестезиолог трябва бързо да взема решения. Ролята на анестезиолога е не само в операционната, но и в следоперативното възстановяване на пациентите. Повече за предизвикателствата и проблемите пред анестезиолозите разказва доц. Филип Абединов, анестезиолог в УМБАЛ „Проф.д-р Александър Чирков „.

Има ли интерес сред младите лекари към анестезиологията?
Това, което прави впечатление в по-глобален план, в световен мащаб има отлив от медицината. Причината е, че хората могат много лесно да стигнат до съответните блага, в резултат на което няма съществено желание за толкова дълъг период на обучение. Специално в самата професия на медика има някои доста тежки специалности. Една такава е анестезиологията и интензивното лечение. В последните години специално в кардиоанестезията и реанимацията ние набираме кадри само сред хора, които са минали, работили, видели и предварително са се запознали с тежестта на самата специалност.

Какви качества трябва да притежава добрият анестезиолог?

Това е много труден въпрос. Това, което казвам на повечето колеги анестезиолози е, че не става въпрос за качества. Ако за 30 секунди не се ориентират какво се случва в дадена ситуация, особено когато има спешност, препоръчвам да не се захващат с тази работа. В тази професия човек трябва много бързо да взема решения, да е много подготвен.

Какви са най-честите усложнения след анестезия?
Най-честото, от което се оплакват пациентите, е болката, но ние сме подготвени за това. В последните години анестезията стана изключително сигурно нещо в резултат на медикациите, в резултат на техниките, на сръчността и изискванията към колегите, които трябва да започнат анестезиите, сме свели до минимум усложненията.

Каква е ролята на анестезиолога в следоперативното възстановяване на пациента?
Много голяма. Все пак острата и тежката част е в операционната. Там за кратък период от време трябва да се промени нещо много сериозно в организма. Това са сериозни предизвикателства пред вътрешните процеси и природата. Тялото , което е получило съвсем нова насока, трябва да има време за възстановяване. Защото намесата от хирурга е травма за организма. Ние знаем, че това е травма и когато имаме и увреда на организма, това означава, че трябва да има и последваща грижа.

Алергичните пациенти са предизвикателство за анестезиолозите, ставаме ли все по-алергични в последно време?
Химическата промишленост произведе много нови препарати, които свеждат до минимум възможността за алергична реакция. Но ако възникне подобно състояние, ние сме готови да го посрещнем или предварително се прави сериозна подготовка. Задължително преди операция се прави консултация или алергологичен консулт.

Още от "Актуално"

Където работите в началото на кариерата си, оформя вида лидер, който ставате по-късноКъдето работите в началото на кариерата си, оформя вида лидер, който ставате по-късно

Заместник-директорът по икономическите въпроси на УМБАЛ „Света Екатерина“ Георги Найденов с ценни съвети в рубриката “Кариерен барометър” на платформата за работа и стаж Worktalent. • Трябва ли да имаме стратегия

Какво е „бавно сърце“ и кога подсказва проблем?Какво е „бавно сърце“ и кога подсказва проблем?

Брадикардията представлява забавяне ритъма на сърцето. Когато говорим за напредване на възрастта, е нормално сърцето да бие по-бавно от обичайното. В някои случаи обаче „бавното сърце“ може да подсказва определени

Белодробен тромбемболизъм – симптоми, диагностика и лечениеБелодробен тромбемболизъм – симптоми, диагностика и лечение

Белодробният тромбемболизъм е инвалидизиращо и социално значимо заболяване. В последните години се забелязва тенденция към увеличаване на хоспитализациите на пациенти, страдащи от него. Вероятно поради повишаването на общата възраст на