Кашлицата, може да е един от многото неразпозпознаваеми признаци на инфаркт. Вижте кои са другите


Не всички симптоми за болно сърце могат да се асоциират правилно, има няколко признака, които изглеждат безобидни и не бива да бъдат пренебрегвани, особено при наличието на определени състояния. Сърдечните проблеми, дори сърдечният инфаркт, невинаги се изявяват с болка.

Девет симптома, които трябва да вземем под внимание:

1.Дискомфорт в гърдите. В по-голямата част от случаите болката или тежестта в гърдите показва наличие на риск за сърцето. При сърдечен удар или блокирана артерия, се усеща болка, напрежение и натиск в гърдите.

2. Гадене, киселини, стомашна болка или разстроен стомах, повръщане. Това могат и да са симптоми на сърдечен удър. Тези симптоми не бива да бъдат отдавани единствено на стомашно-чревна инфекция или хранително отравяне, особено когато са необясними. Затова не бива да поставяме диагноза сами, а при наличието им да потърсим лекарска консултация.

3. Болка в гърдите, която отива към ръката. Това е класически признак на инфаркт. Болката засяга лявата половина на гръдния кош и лявата ръка. Обикновено започва от гръдния кош и отива към ръката, но при някои пациенти усещането при ръката е по-силно, което може да обърка.

4. Замаяност, обърканост. Внезапната загуба на равновесие може да се дължи и на сърдечен проблем. Усещането е придружено от дискомфорт в гърдите и учестено дишане. Добре е да позвъните на лекар и в този случай.

5. Болка в гърлото или челюстта. В повечето случаи те са вследствие на вирусна инфекция или проблем със синусите. Ако изпитвате болка или напрежение в средата на гръдния си кош, която се разпространява към гърлото или долната челюст, това може да е признак на настъпващ инфаркт.

6. Бързо изморяване. Бързата умора може да се дължи на много причини, особено при стрес и по-голямо натоварване в ежедневието. Този симптом трябва да се вземе под внимание, ако изведнъж обичайни дейности като изкачването на стълбите на два етажа ни карат да усещаме странна слабост.

7. Хъркане. Всички хъркаме в един или друг момент. Силното хъркане е известно като симптом на сънната апнея. Сънната апнея обаче има неблагоприятен ефект върху сърдечната дейност. При нея се получава спиране на дишането за момент по време на сън и това натоварва допълнително сърцето. Добре е при сънна апнея да се провежда изследване и терапия с CPAP апарат.

8. Потене. Рязкото обливане в пот не е добър симптом. Облее ли ви пот изненадващо по-добре позвънете на 112.

9. Кашлица, която не може да се успокои. Кой би си помислил, че кашлицата може да е такъв тежък признак?! Ако обаче изненадващо появилата се кашлица продължава дълго, при което се отделя бял или розов секрет, е вероятно да е заради сърдечен проблем. Заради натоварването при сърдечна недостатъчност може да се получи кръвоизлив в белите дробове, затова и се получава отделянето на такъв секрет.

Ако имате оплаквания или скоро не сте преминали преглед, запишете час на телефон 0800 40 909 и се погрижете за здравето си, сега. Посетете наш специалист в УМБАЛ „Св. Екатерина на бул. Пенчо Славейков № 52А.

Още от "Актуално"

37 години от първата сърдечна трансплантация в България37 години от първата сърдечна трансплантация в България

На 14 май се навършват 37 години от първата сърдечна трансплантация в България. Постижението е резултат от усилията на екип, ръководен от проф. Александър Чирков. Пациентът е 11 годишно момче


Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“
Доц. Филип Абединов пред Дарик радио: „Един млад лекар да започва с четири или пет пъти над минималната работна заплата“

У нас анестезиологията и реанимация вървят ръка за ръка, защото представляват приемственост. Като анестезиолог вие сте били вътре, видял сте предисторията на пациента и след операцията продължавате грижата за него,

Д-р Чилингирова: „Трансплантацията дава шанс на част от пациентите да видят как растат децата им, а децата да имат родители“Д-р Чилингирова: „Трансплантацията дава шанс на част от пациентите да видят как растат децата им, а децата да имат родители“

Д-р Незабравка Чилингирова от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се включи в инициативата „Да!За живот“ в подкрепа на донорството.  „След сърдечна трансплантация животът на пациентите се променя коренно.