Предстоят ни поредица от празници. Това е времето, когато се събираме с близки и приятели, често на маса, обилно полята с питиета и много храна. Оказва се обаче, че богатите трапези по празниците, дългите и шумни събирания с роднини и приятели могат да повлияят негативно на нашето здраве и дори да навредят на сърцето. Основните причинители са преяждането, препиването и прекомерното тютюнопушене, с които изобилстват тържествените моменти. Как да празнуваме здравословно разкрива в интервю за News24sofiaeu д-р Спас Бегов, кардиолог в УМБАЛ „ Св. Екатерина“.
„Прекомерната консумация на спиртни напитки може да повлияе зле на пациенти със сърдечносъдови заболявания – най-често пациенти с исхемична болест на сърцето, кардиомиопатии, ритъмно-проводни нарушения. В комбинация с преяждане препиването води до повишаване на кръвното налягане и увеличена сърдечна честота“, заяви кардиологът. Алкохолът причинява смърт ежегодно на над 110 000 души в Европа. Той е един от най-сериозните проблеми на общественото здравеопазване в Европа. Оказва се, че Старият континент е най-сериозно пиещият регион в света. „Действието на алкохола се дължи на съдържащия се в него етилов алкохол . Това е вещество, което потиска процесите в нервната система и забавя реакциите. Известно е, че алкохолът е много калоричен, като увеличава апетита и води до повишено образуване на мазнини в организма, респективно до напълняване“, обясни още доктор Бегов.
Прекомерната консумация на алкохол се свързва с възникването на около 60 различни вида заболявания и болестни състояния, като затлъстяване, хипертония, коронарна болест на сърцето, диабет, рак, мозъчни инсулти, психически нарушения и други. „При пациенти с исхемична болест на сърцето, при която има стеснение на коронарните съдове, кръвоснабдяващи сърдечния мускул, умереното пиене може да снижи риска от инфаркт“, разказа доктор Спас Бегов. Относно преяждането по празниците той е категоричен: преяждането винаги е опасно. „То създава чувство за дискомфорт и тежест. Прекият ефект от него е затлъстяването и свързаните с него симптоми и заболявания. Еднократното преяждане основно влияе върху гастроинтестиналния тракт, но натоварва повече сърдечносъдовата система. Приемът на по – голямо количество храна води до по – усилена работа от страна на органите, защото те отделят допълнително количество хормони и ензими за разграждането на храната“, съветва доктор Бегов.
Хората с определени здравословни проблеми, които трябва да са особено внимателни по отношение на храната, са пациентите с ендокринни и сърдечносъдови заболявания, които по принцип трябва да спазват определена диета, назначена им от съответния специалист.
Повече по темата може да прочетете в цялото интервю:
https://news24sofia.eu/d-r-spas-begov-v-intervyu-pred-news24sofia-eu-kak-da-praznuvame-zdravoslovno-interviu/