Проф. Димитър Петков: “През последните години се наблюдава положителна тенденция в процеса на трансплантациите”


През последните години се наблюдава положителна тенденция в процеса на трансплантациите у нас. Това заяви проф. Димитър Петков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Света Екатерина“ в ефира на Сod Health TV. Няколко, обаче са направленията, с които може да се подобри ситуацията, посочи още той. Едно от нещата е медиите да говорят постоянно по тази тема и да показват положителния пример на реципиентите, които са минали през целия път на страха от трансплантацията, самата трансплантация и възстановяването.
Второто нещо, което трябва да се направи е да се създаде на кореспонденция и контактност за потенциалните донори в цялата страна. “Трябва да се знае дали в болницата във Враца или във Видин, например има такива пациенти в интензивните отделения, за да може да се проследят дали са подходящи за донори. Това би помогнало много за увеличаване на донорските ситуации”, коментира кардиохирургът. И не на последно място лекарите по донорските центрове, които се занимават с този труд да получават реалното възнаграждение за него”, подчерта проф. Петков.

Той разясни какви са процедурите, за да се определи съвместимостта между сърдечен донор и реципиент. Първо се правят кръвни изследвания, за да се определи съвместимостта, впоследствие се гледа съвпадението на килограмите, като допустимата разлика е 20% от теглото на донора и реципиента. След това се проверява за различни инфекции, които е прекарал донора и дали те няма да доведат до инфекция на самия трансплантиран. По това изследване има над 20 критерия, които се следят.
Желанието и нагласата на самите пациенти за трансплантацията също е от решаващо значение. Случвало се е пациенти от листата на чакащите да отказват по различни причини. “Не може всяка донорска ситуация да се реализира в трансплантация, защото имаме хиляди пречки преди това”, коментира проф. Петков.

Исхемичното време на сърцето е 4 часа, като в тях влиза и времето за трансплантация, обясни сърдечният хирург. “Това ни лимитира от една страна, но от друга, когато донорът е в България, за да съкратим исхемичното време, много често с помощта на Изпълнителна агенция “Медицински надзор” транспортираме донора до съответната база, където се извършва експлантацията на органи”, поясни той.

Цялото интервю с проф. Димитър Петков и директора на ИА “Медицински надзор” Иванка Динева може да видите в линка:
https://codehealthplay.bg/title/transplantatsiite-v-balgaria/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1s37-j5KVbdEZFbxjFAeWqxRJH1PUFglHSGNhvoXJr27saf-GsxeZ_PKI_aem_WlunWjKVhuq8Fotfca4WGA