На днешната дата с тъга отбелязваме годишнина от смъртта на проф. д-р Александър Чирков, човекът спасил множество човешки животи и превърнал каузата на здравеопазването в своя мисия. Не случайно той печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции и трансплантации.
Проф. Александър Чирков е носител на редица научни и държавни отличия, сред които и най-високото държавно отличие орден „Стара планина“. Той се посвети на професията и на пациентите си и успешно извършва първата сърдечна трансплантация в Източна Европа. През 1986 г. в болница “Св. Екатерина”, която считаше за свой втори дом, сърце получава 12-годишно момче.
Проф. Чирков е оперирал над 30 000 сърца и е оставил най-ярката следа в кардиохирургията. Той е идеолог и визионер, който промени медицината в България и въведе на най-новите и съвременни стандарти за лечение на сърдечносъдовите заболявания.
Именитият лекар вярваше, че животът около нас е пълен с приятни изненади и казваше:” Наоколо има много възможности за невероятно приятни изживявания. Сигурен съм, че чудесата, които ни обграждат, не свършват”. Той беше визионер и с усмивка и хъс мотивираше младите лекари, на които помогна да усвоят освен професионализма на лекарската професия, но и не спираше да им повтаря преди всичко да са хора. Неговият мироглед внушаваше вяра и надежда в изцелението.
Точно преди четири години, на 24 ноември, проф. Александър Чирков ни напусна в деня на „Света Екатерина“, чието име той избра да закриля основаната от него болница.
Поклон пред светлата му памет!